Striukės istorija

Prieš tūkstančius metų mūsų protėviai iš vilkšunės kailio pasigamino primityvius apsiaustus, kad žiemą nesušaltų – juk paleolito laikų žiemos drabužių pasirinkimo galimybių nebuvo daug.

Nuotrauka iš style24.lt

Vėliau Europos urvų gyventojai apsiaustą pavertė labiau į paltą panašiu drabužiu, tačiau tik Kanados inuitai išrado karibu parką ir žmonės pradėjo dėvėti ką nors panašaus į šiuolaikinę žieminę striukę.

Didelę dalį šiuolaikinių šalto oro drabužių lėmė lauko atletika. XX a. 3-iojo dešimtmečio pradžioje alpinistiniai žygiai paskatino pirmąją pūkinių striukių bangą, o žiemos sportui tapus labiau paplitusiam, pavyzdžiui, slidinėjimui ir snieglenčių sportui, tekstilės inžinieriams kilo poreikis kurti vis efektyvesnius žieminius drabužius.

Ankstyvieji Kanados inuitai sukūrė aprangos dalį, kuri vėliau virto šiuolaikine žiemine striuke.
Tačiau stebėtina, kad per visą šią istoriją – nuo primityvių kailinių tunikų iki šiuolaikinių pūstų striukių – visų žieminių paltų pagrindas buvo tas pats: sulaikyti šiltą orą ir prigludinti jį prie kūno.

Taip buvo iki maždaug prieš dešimtmetį.

Maždaug tuo metu nedidelė „Columbia Sportswear” drabužių novatorių komanda pradėjo kurti naujo tipo šilumos sulaikymo technologiją. Ji buvo pagrįsta koncepcija, kurią NASA naudojo jau daugelį metų.

Kosmose nėra oro, todėl jo negalima naudoti šilumai sulaikyti. Vietoj to astronautai pasikliauja šiluma, kurią skleidžia jų pačių kūnai. Todėl skafandrų viduje yra sidabro sluoksniai – astronautų kūnams skleidžiant šilumą, aliuminizuota medžiaga nukreipia ją atgal į juos.
NASA siuvėja, dirbanti su šviesą atspindinčia medžiaga ir originalia „Omni-Heat” striuke.
(Kairėje) Ankstyvuosiuose NASA kosminiuose kostiumuose išoriniame sluoksnyje buvo panaudotas aliuminizuotas nailonas, kad būtų galima panaudoti atspindinčią šilumą. (Dešinėje) 2010 m. „Columbia Sportswear” išleido savo pirmąją „Omni-Heat™” striukę, įkvėpta NASA koncepcijos sukurti visiškai naują žieminių striukių technologiją.
2010 m. šis prekės ženklas paskelbė apie savo pirmosios kartos „Omni-Heat™” aprangą, kurioje buvo panaudotas šilumą atspindintis pamušalas, ir taip atsirado visiškai nauja šaltuoju metų laiku naudojamų technologijų kategorija.

Tai buvo pirmas kartas nuo tada, kai neandertaliečiai apsivilkdavo gyvūnų kailiais, kai žieminių striukių technologijos pažengė į priekį ir neapsiribojo vien oro sulaikymu.

Tačiau tai nebuvo pirmas kartas, kai NASA technologija buvo panaudota už kosmoso agentūros ribų. Maratonų bėgikai naudojo blizgančią metalinę medžiagą, kad jų kūnai po varžybų per greitai neatvėstų, o avarinės antklodės, esančios išgyvenimo rinkiniuose, dažnai buvo gaminamos naudojant panašią konstrukciją.