Bipoliniai ir susiję sutrikimai

Bipoliniam sutrikimui būdingi nuotaikos pokyčiai, taip pat aktyvumo ir energijos lygio pokyčiai. Šis sutrikimas dažnai pasireiškia pakilios nuotaikos ir depresijos laikotarpių kaita. Tokia pakili nuotaika gali būti ryški ir vadinama manija arba hipomanija.

Manija

Manijai būdingas ryškus pakilios, ekspansyvios ar dirglios nuotaikos periodas, kurį lydi padidėjęs aktyvumas ir energija. Manijos laikotarpiams kartais būdingi išsiblaškymo, dirglumo ir perdėto pasitikėjimo savimi jausmai.

Maniją patiriantys žmonės yra labiau linkę užsiimti veikla, kuri gali turėti neigiamų ilgalaikių pasekmių, pavyzdžiui, azartiniais lošimais ir apsipirkinėjimu.

Kai manija progresuoja, taip pat galimi psichozės simptomai, tokie kaip grandioziniai kliedesiai ir haliucinacijos.6 Nors manija pasireiškia esant I bipoliniam sutrikimui, hipomanija yra II bipolinio sutrikimo požymis.

Hipomanijos epizodams būdinga pakili, ekspansyvi ar dirgli nuotaika, kaip ir manijos epizodams. Tačiau hipomanija yra ne tokia sunki ir paprastai trunka trumpiau nei manija.7

Depresijos epizodai Psychologist Rotterdam

Šiems epizodams būdinga prislėgta arba liūdna nuotaika kartu su susidomėjimo veikla stoka. Juos taip pat gali lydėti kaltės jausmas, nuovargis ir dirglumas. Depresijos laikotarpiu bipoliniu sutrikimu sergantys žmonės gali prarasti susidomėjimą veikla, kuri anksčiau patiko, patirti miego sunkumų ir net galvoti apie savižudybę.

Tiek maniakiniai, tiek depresijos epizodai gali gąsdinti tiek šiuos simptomus patiriantį asmenį, tiek šeimą, draugus ir kitus artimuosius, kurie stebi tokį elgesį ir nuotaikų kaitą. Laimei, tinkamas ir veiksmingas gydymas, kuris dažnai apima ir vaistus, ir psichoterapiją, gali padėti bipoliniu sutrikimu sergantiems žmonėms sėkmingai valdyti savo simptomus.