Ekstremalios vasaros laistymas

Lietuvos vasara skirtingose šios plačios rudos šalies dalyse gali reikšti skirtingus dalykus. Jei gyvenate tolimojoje šiaurėje, tai drėgnas, audringas ir kartais cikloniškas metų laikas. Tasmanijos pietuose gyvenantiems žmonėms tai švelnūs ir malonūs mėnesiai. Tačiau tiems, kurie gyvena viduryje, t. y. didžiojoje Australijos dalyje, vasaros mėnesiai yra ilgi, karšti ir dažniausiai sausringi.

Ekstremalios vasaros sąlygos augalams yra tokios pat sunkios kaip ir žmonėms. Visiems augalams, kad išgyventų, reikia drėgmės, todėl labai svarbu, kad vejos savininkai savo brangiai vejai ištiestų pagalbos ranką ir padėtų jai išgyventi sunkiomis sąlygomis.

 

Sausros poveikis

Nors daugelis populiariausių Australijos vejų yra itin atsparios sausrai, net ir šios žolės turi savo ribas. Per sausrą veja patiria vadinamąjį karščio stresą. Panašiai kaip žmogaus organizmas, veikiamas didelio šalčio, teikia pirmenybę gyvybiškai svarbiems organams ir dėl to patiria nušalimus, taip ir jūsų veja teikia pirmenybę šaknų sistemos, stolonų ir šakniastiebių gerovei. Jei ji negauna pakankamai vandens, ji ims drėgmę iš šakelių, kad palaikytų savo gyvybę.

Dėl šio proceso žolė praranda turgiškumą (ašmenys paruduoja). Dėl ašmenų drėgmės trūkumo žolė taip pat gali prarasti purumą, t. y. žolė tampa jautresnė nusidėvėjimui. Gera žinia yra ta, kad nors žolė gali atrodyti lyg negyva, ši savisaugos reakcija paprastai reiškia, kad šaknys vis dar yra labai sveikos, ir jums gali užtekti tik vieną kartą gerai palaistyti, kad ji vėl atsigautų.

Laistymo pagrindai

Jūsų veją vasarą reikia laistyti. Ką reikia žinoti išrankiam vejos savininkui?

Pradėkime nuo laiko. Vasarą geriausia laistyti anksti ryte. Tam yra dvi priežastys. Pirmoji – tai vėsiausias paros metas, todėl garavimo poveikis bus minimalus. Antroji – rytinė saulė skatina fotosintezę, kol jūsų veja geria gėrimą, todėl ji tampa stipresnė ir sveikesnė. Kita vertus, laistant naktį drėgmė gali užsistovėti, o tai padidina ligų plitimo riziką, pagla geriausiso laistymos sistemos iš jp.

 

Kiek laiko turėtumėte laistyti? Deja, į šį klausimą nėra vieno paprasto atsakymo. Skirtingoms vejoms reikia skirtingo vandens kiekio, o dirvožemis, kuriame yra jūsų veja, taip pat turi didelę įtaką laistymo trukmei. Pavyzdžiui, smėlingas dirvožemis labai blogai sulaiko drėgmę, todėl tokiose dirvose esančias vejas reikia laistyti kruopščiau. Du kartus per savaitę po 20-30 minučių – tai labai apytikslis ir pagrindinis patarimas. Norite laistyti giliai, nes tai skatina sveiką šaknų augimą ir dar labiau padidina vejos atsparumą sausrai.

Kiek veiksminga jūsų laistymo sistema? Tiems, kurie turi įmontuotus purkštuvus, labai svarbu užtikrinti, kad sistema gerai padengtų veją. Jei veja nebus tolygiai purškiama, greitai atsiras negyvų vietų ir plikų plotų. Vienas iš paprasčiausių būdų patikrinti apipurškimo aprėptį – naudoti gaudykles. Tokius puodelius tolygiai išdėliokite ant vejos ir įjunkite purkštuvus visam ciklui. Jei tam tikri puodeliai surenka akivaizdžiai mažesnį vandens kiekį nei kiti arba net lieka tušti, vadinasi, turite problemų dėl purkštuvo aprėpties.

Daug daugiau vejų žūsta dėl per didelio laistymo nei dėl nepakankamo laistymo. Šį faktą svarbu prisiminti, nes vejos savininkai neišvengiamai mano, kad per daug vandens yra geresnis variantas nei per mažai. Sumažindami vejos laistymo kiekį užtikrinsite, kad ji išsiugdys toleranciją sausringoms sąlygoms ir ateityje vasaromis bus atsparesnė.

Kadangi dauguma Australijoje populiarių vejų yra labai atsparios sausrai, viena geriausių laistymo procedūrų yra tiesiog leisti vejai pasakyti, kada jai reikia gero vandens. Jei matote, kad ji pradeda ruduoti ir vysti, gerai ją pamirkykite, ir ji akimirksniu atsigaus!